Wizyta studyjna w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie
21 kwietnia 2023 roku członkowie Zespołu ds. Dostępności, w ramach projektu Politechnika Częstochowska uczelnią dostępną, uczestniczyli w wizycie studyjnej w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Prowadzącą spotkanie była dr Mariola Mirowska, prof. UJD – Pełnomocnik Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami, a jego uczestnikami byli przedstawiciele władz UJD w osobach dr. hab. inż. Zygmunta Bąka, prof. UJD – Prorektora ds. Rozwoju (Koordynatora ds. Dostępności) i mgr inż. Marii Róg – Kanclerz (Koordynator ds. Dostępności Architektonicznej), a także wydziałowi koordynatorzy ds. osób z niepełnosprawnościami: dr Ewelina Mika z Wydziału Humanistycznego, dr Aleksandra Jakubczak z Wydziału Sztuki i dr Artur Gola z Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych oraz mgr inż. Michał Wojciechowski – kierownik Działu Infrastruktury Informatycznej i pracownicy Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami: mgr Agata Frącisz – doradca edukacyjny, mgr Ewa Biadacz – doradca edukacyjny, mgr Olga Stawska – asystent edukacyjny i mgr Andrzej Zembik – asystent edukacyjny.
Współpraca Politechniki Częstochowskiej z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie w ramach projektu „Uczelnia dostępna” rozpoczęła się podpisaniem porozumienia 20 kwietnia 2022 roku.
15 września 2022 roku przedstawiciele UJD uczestniczyli w seminarium „Współpraca Uczelni Dostępnych 2.0”, które odbyło się w sali Senatu PCz.
Kwietniowe spotkanie przedstawicieli obu Uczelni przebiegało w sympatycznej atmosferze i było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń w zakresie zapewnienia dostępności osobom z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. Dobre praktyki, ciekawe rozwiązania, procedury dostępnościowe czy wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi – to tylko niektóre z poruszonych i jakże ważnych tematów w kontekście OzN i szczególnymi potrzebami.